Abandan1

 

سابقه سکونت این روستا حدودا ۱۵۰سال می باشد و تاریخچه شکل گیری روستای خورشید ابتدا در منطقه ایی بنام بابلور (حد وسط روستای طوس کلا- خورشید فعلی – بایع کلا و یا حد وسط بین امامـزاده زکـریا و امزاده اسماعیل طوس کلا) واقـع بود، ولی بعدا بدلیل آبگیر بـودن و مشکلات موجود تصمیم به کوچ به مکان جدیدی که درمکانی بنام کال حمامسر (حدود منزل فعلی حاج ابراهیم فولادی) دراین منطقه که چند خانوار دامدار ساکن بودند سکنا گزیدند و بعدا به دلیل موقعیت بهتر از بابلور موجب پذیرش تعداد بیشتری از افراد قرار گرفت.

وجه تسمیه روستای خورشید

 

وجه تسمیه روستا دارای ۳ فرضیه می باشد:

فرضیه اول: وجه تسمیه روستا و اینکه چرا به خورشید ملقب شد میتوان به بیشینه ۱۵۰ساله روستا (مکان فعلی روستا) و اینکه خانمی بنام خورشید بانی بوجود آمدن آن بوده است اشاره کرد.

فرضیه دوم: این است که مکان قدیمی (با بلوار) که در یک منطقه آبگیر و جنگل و در سایه درختان بوده است مردم برای رهایی از آب گرفتگی و سیل جنگل رهایی یافته بودند به این منطقه خورشید نامیدند .(براساس تحقیقات بعمل آمده سندیت چندانی ندارد).

فرضیه سوم: اینکه اسم خورشید در ابتدا خارشد بوده (امروزه نیز در میان پیران رایج است و خارشد نام برده می شود) و بدلیل آبگیر بودن و اینکه خار و تلوهای جنگلی زیادی در آن بسیار بوده است بعد مدت ها بدلیل دگرگونی گویش ها به خورشید تغییر یافته است. (طبق بررسی های بعمل آمده فرضیه سوم از صحت بیشتری برخوردار است).

در لغت نامه دهخدا از خورشید چنین یاد شده است

خُر(khor) دهی از دهستان قره طغان بخش بهشهر شهرستان ساری واقع در شمال نکا. این دهکده در دشت واقع است با آب و هوای مرطوب و ۴۲۰ تن سکنه. آب آن از رودخانه نکا. آبندان و محصول آن برنج و غلات و پنبه و مختصر صیفی است. شغل اهالی زراعت و بافتن پارچه های نخی و راه مالرو دارد، اشاره شده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳)

 

اصالتا این روستا از ۴ طایفه بنام های گناه . کبجونی . ترخان و غلامعلی دسته تشکیل شده اند که از آنها می توان بعنوان بانیان اصلی بوجود آمدن خورشید در مکان فعلی نامبرد. ولی در طول سالیان متمادی از روستاهای همجوار ازقبیل : ولوجا . طبقده. زنگت و… به این منطقه کوچک آمده اند .

نحوه تحصیل علم اندوزی در میان گذشتگان این روستا عموما مکتب خانه بود، زیرا برای تعلیم فرزندان روستا شخصی بنام شیخ داوود روزبه را از روستای اطرب دعوت نمودند تا در این روستا به تعلیم فرزندان بپردازد. همچنبن در سال ۱۳۳۸ اهالی روستا از آیت ا… لیموندهی درخواست اعزام یک روحانی به روستا را نمودند و ایشان حضرت حجه الاسلام حاج شیخ احمد فدایی نیا را برای این امر برگزیدند. ایشان بالغ بر ۵۰ سال به عنوان روحانی محل به رتق و فتق امور مردم پرداخت و نهایتا در ۲۶ مرداد ۱۳۸۸ پس از عمری خدمت به مردم به دعوت حق لبیک گفت.

روستای خورشید در زمره ی روستاهای خدماتی- کشاورزی قرار دارد شغل اغلب مردم آن کشاوزری (زراعت) و خدمات است و فعالیتهای صنعتی و کارگاهی دراین روستا رونق قابل توجهی ندارد .

این محل بخاطر اینکه نسبت به روستاهای دیگر در سطح پایینتری قرار دارد، سیل های بزرگی که درسالهای ۶۶ و ۷۸ رخ داده است اثرات زیان باری را برجای گذاشت و در سیل سال ۷۸ یک نفر جان باخت.

 

آبندان خورشید

درخورشید قدیم ۷ آبندان کوچک بنام های غلامعلی بندون ( بندون : آبندان)- گرزآبندون – گت آبندان (گت : بزرگ) – خورد آبندان( خورد : کوچک) – نوآندون (نوآبندان) – کالندون (کال : کهنه) وجود داشته است که به مرور زمان و بعد از اصلاحات ارضی از بین رفته اند و آبندان بزرگتری در محل گرز آبندان را گسترش دادند و بعد از چند سال گرزآبندان نیز از بین رفت و مردم روستا تصمیم به تشکیل یک آبندان جدید در سال ۱۳۶۱ گرفتند و در مکان تقریبی غلامعلی آبندان، آبندان فعلی را بوجود آوردند که حدود ۱۳۰ هکتار می باشد.

Abandan2

Abandan1

آبندان خورشید

آبندان روستا در سال ۱۳۶۱ به دست توانمند اهالی در مساحتی بالغ بر ۱۳۰ هکتار ساخته شده است که آبیاری حدود ۷۰۰هکتار از مزارع را تحت پوشش خود قرارداده است. منبع تامین آب آن نکارود می باشد که با حق السهم ۱٫۵ سنگ ازکل حقابه ۷۰ سنگی آب دریافت می کند. علاوه بر تامین آب، از این آبندان برای پرورش آبزیان نیز استفاده می شود و سالانه بین متقاضیانی که خواستار اجاره آن باشند مزایده گذاشته و اجاره داده می شود و درآمد آن صرف عمران و آبادی روستا می گردد. در گذشته این مکان میزبان انواع پرندگان از قبیل قو – مرغ های وحشی و… بوده است ولی بدلیل عدم حفاطت از این منبع زیبا و شکار بی رویه دیگر سالانه شاهد کوچ پرندگان به این منطقه نیستیم. با درخت کاری که در سال ۱۳۸۱ به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد امام خمینی (ره) با کاشت  ۱۰۰۰۰۰ اصله نهال صورت گرفته چشم انداز زیبایی بوجود آورده و از آن بعنوان یکی از مناطقی که استعداد سرمایه گزاری و جذب توریست را دارد میتوان نام برد.

 

منابع آبی

از منابع تامین آب زراعی علاوه بر چاههای عمیق و کم عمق از عمده ترین منابع در حال حاضر آب سطحی ذخیره شده در آبندان که در قسمت جنوبی روستا قرار دارد میتوان نام برد.

آب آشامیدنی از طریق مجتمع آبرسانی شهید اسفندیاری که حدود ۲۰ روستای شمال نکا را پوشش میدهد و تامین و توزیع ان از طریق شبکه سراسری این طرح صورت می گیرد عملیات برق رسانی این روستا در سال ۱۳۵۹ و تلفن در سال ۱۳۷۸ و عملیات گاز رسانی نیز در سال ۱۳۸۲صورت گرفته است .

 

ارتباط روستا با روستا ها و شهرهای پیرامون آن از لحاظ مبادلات تجاری و خدماتی

از مجموع ۱۳۹۱ هکتاری زمین های زراعی روستا حدود ۹۰۰ هکتار آن به کشت برنج (طارم – پر محصول) ۱۸۵ هکتار مرکبات و محصولات باغی ( انواع سیاه ریشه و مرکبات ) و ۳۰۶ هکتار آن به کشت پنبه ، جو ، کلزا ، دانه های روغنی و … تخصیص یافته که از این حیث در تولید برنج به خود کفایی رسیده است.

 

اسامی کدخدایان این روستا به ترتیب عبارتند از:

۱٫ حاج رحمت رحمتی       ۲٫ حاج حسین زحمتکش        ۳٫ حاج قدرت رسایی      ۴٫ حاج اقابرار یونسی       ۵٫حاج محمود بی گناه       ۶٫ حاج نورا… پازاچ         ۷٫ حاج رمضان فردی       ۸ . حاج میرزاقا ابراهیمی     ۹٫                                    ۱۰٫                                       ۱۱٫                                ۱۲٫                                 ۱۳٫                                  ۱۴٫ حجت پازاچ

 

اسامی شورای اسلامی اولین مرحله

مصیب بی گناه – جعفر فلاح – احمد غمگسار – ابراهیم رحمانی – اکبرفردی

اسامی شورای اسلامی دومین مرحله

حاج اکبر علی نژاد – حاج نور علی نادری –جواد غلامی – عیسی حقدادی – مصطفی رحمتی

دهیاردومین دوره : مصیب بی گناه

اسامی شورای اسلامی سومین مرحله

حاج اصغر اسدی – حاج رستم نادری – حاج باباعلی غمگسار – حاج تقی نادری – عزیز گلدوست

دهیار سومین مرحله : خلیل گلدوست

اسامی شورای اسلامی چهارمین مرحله

محمدرضا عبادی – عباس آرین راد – زینب بی گناه – قربانعلی نادری – اسداله نقدی و (نعمت نوازنده) -(نقی شهبازی)

دهیار چهارمین مرحله : احسان عمویی خورشیدی