Emkanat

 

از امکانات روستا در عمران و آبادانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 

مدارس:

در این روستا دو ( ۲) مدرسه ابتدایی بنامهای  فردوسی (پسرانه) و شهید رحمانی (دخترانه) و یک( ۱ ) مدرسه راهنمایی به نام شهید اسدی ( دخترانه ) وجود دارد و یک (۱) دبیرستان دخترانه نمونه دولتی که به صورت شبانه روزی قعالیت می کند وجود دارد.

مرکز بهداشت و  درمان روستایی :

شبکه بهداشت در سال ۱۳۸۳ افتتاح شد که متشکل از ۴ بهورز و ۲ پزشک می باشد و روستاهای بایع کلا . امامیه . تازه آباد  را تحت پوشش خود قرار داده است.

نکته : براساس آمار شبکه بهداشت روستایی  بیماری رایج این روستا فشار خون و دیابت است.

نکته : خانه بهداشت روستایی در سال ۱۳۷۳ افتتاح شده است.

 آسفالت:

عملیات آسفالت روستایی در سال ۱۳۷۱انجام شد.

مخابرات و دفتر خدمات پشخوان دولت:

دفتر مخابرات روستایی قبل از احدات خطوط تلفن در سال ۱۳۷۱ در خورشید احدات شد و در سال ۱۳۸۴ تبدیل به دفتر خدمات پستی و پست بانک شده است.

دفتر خدمات پیشخوان دولت و بخش عمومی خورشید (پست بانک) در سال ۱۳۹۱ افتتاح شد.

زمین ورزشی:

زمین ورزشی روستا در دهه ۱۳۶۰ فقط زمین فوتبال بود و در سال ۱۳۷۱ با اختصاص دادن یک مکان مناسب توسط مردم  و در سال ۱۳۸۶ با شروع بکار پروژه زمین ورزشی( حصارکشی و…) در۸۷ به اتمام رسید و در سال ۱۳۸۸  نیز با شروع بکار  احداث یک سالن سر پوشیده، در دست ساخت می باشد.

مساجد و هیات مذهبی :

در روستای خورشید ۲ مسجد بنام های مهدیه (اولین مسجد روستا )  و شفا و  ۲ حسینیه بنام های حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت قمربنی هاشم(ع)  و ۶ هیأت که ۲ هیئت برای ماه محرم بنام های حضرت علی اکبر(ع) و حضرت قاسم ابن الحسن(ع) و نیز هیئت های دیگر بنام های هیئت بیمه شدگان حضرت سیدالشهدا(ع) و هیئت امام حسین(ع) و از همه قدیمی تر هیئت حضرت ابوالفضل(ع) برای تمام مناسبت ها وجود دارد و چند سالیست در ایام محرم مراسم تعزیه خوانی نیز انجام می شود.

شرکت تعاونی روستایی:

شرکت تعاونی اتحاد نکا در سال ۱۳۷۲ در خورشید تشکیل شد که وظیفه پخش سموم و کودهای کشاورزی را در میان روستاهای حومه و همچنین خرید تضمینی گندم و دیگر محصولات را بر عهده دارد.

پایگاههای مقاومت:

پایگاه مقاومت شهیدرحمانی (برادران) : پایگاه در سال۱۳۵۷ بنا نهاده شده است و به نام اولین شهید روستا (شهیدابراهیمرحمانی) مزین شده است که مجموعا ۷۰۰ نفر بسیجی که ۳۴۵ نفر آن اعضای فعال و مابقی عضو عادی بسیج می باشند.

پایگاه مقاومت حضرت زینب (خواهران) : پایگاه مقاومت خواهران درسال ۱۳۶۶ تاسیس شد و تا کنون ۵۰۰ نفر عضو بسیج می باشندکه از این تعداد ۳۲۰ نفرآن اعضای فعال و مابقی عضو عادی بسیج می باشند.

بانک و موسسات مالی و اعتباری :

دراین روستا یک موسسه قرضالحسنه بنام باب الحواِیج وجود دارد که درسال ۱۳۸۰ تاسیس و همچنین یک  پست بانک که در سال ۱۳۹۱ شروع به فعالیت کرده و خدمات پولی و مالی روستا را انجام می دهد.

فروشگاه و شرکت های تعاونی :

در این روستا تعداد ۲ فروشگاه چندمنطوره ( نادردشت و مزرعه سبز) . ۱۴ سوپرمارکت . و تعداد ۲ فروشگاه لوازم خانگی ۱ قصابی .  و ۲  شرکت سموم کشاورزی (بنام های خورشید و نوآوران سبز نکا) و دو شرکت لوله و اتصالات ( ماهان و کشاورز) و ۱ مصالح ساختمانی (نشاط) وجود دارد.

بازارهای هفتگی:

بازار هفتگی در این روستا ( ۲شنبه بازار) در ۲ شنبه هر هفته واقع در مرکز محل(مکان قدیمی مدرسه شهید اسدی)  برگزار می گردد و دست فروشان و فروشندگان بسیاری از نقاط مختلف در این روز در این مکان حاضر می شوند.

روستامهد ماه تی تی:

این روستامهد در سال۱۳۸۵  تاسیس شده است.

کانون فرهنگی هنری ولایت:

توسط تعدادی از جوانان درسال ۱۳۸۲ در مسجد شفا تاسیس شد و شامل یک کتابخانه که مجهز به بیش از ۱۰۰۰ جلدکتاب می باشد .

 

همچنین تاسیساتی از قبیل مجتمع خدماتی مروارید( کارواش – تعویضروغن – …) _ مشاور املاک خورشید – آزانس طلوع و…  نیزمشغول ارایه خدمات به روستاییان گرامی می باشند.

 

مرکز نمونه دولتی هوشمند آیت ا.. لایینی :

این مرکز در ابتدا به عنوان مرکز تربیت معلم فعالیت می کرد و دانشجویانی از سراسر استان (گلستان و مازندران) در آن تحصیل می کردند. با کمرنگ شدن پذیرش داوطلبان در مراکز تربیت معلم این مرکز به دبیرستان نمونه دولتی شبانه روزی تبدیل شد و هم اکنون حدود ۲۵۰ دانش آموز دختر از شهرهای گلوگاه،. بهشهر، نکا، میاندورود و ساری در آن تحصیل می کنند. توفیقات دانش آموزان این مرکز در کنکور سراسری بسیار قابل توجه است بطوریکه حدود نیمی از رتبه های زیر ۱۰۰ شهرستان نکا در هر سال تحصیلی از این مرکز بود.

Mnemoneh

دبیرستان نمونه دولتی

زمین کشاورزی :

ازمجموع ۱۳۹۱ هکتاری زمین های زراعی روستا حدود ۶۵۰ هکتار از مزارع روستا در سالهای ۸۳ و ۸۸ توسط جهاد کشاورزی تسطیح ارازی شده است و به کشت برنج اختصاص داده شده است و بصورت مستقیم از آب آبندان استفاده می کند.

محصولات زراعی روستا حدود ۹۰۰ هکتار آن به کشت برنج (طارم – پرمحصول- …) ۱۸۵هکتار مرکبات و محصولات باغی( انواع سیاه ریشه و مرکبات ) و ۳۰۶ هکتار آن به کشت پنبه، جو، کلزا، دانه های روغنی و …. تخصیص یافته است و میتوان گفت که عمده محصول کشاورزی این روستا برنج محسوب می شود.

Mazraeh